Вторник, 18- ти Март
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Начало / Новини / Добрич
Добричлийки, „спрете и се прегледайте”

Добричлийки, „спрете и се прегледайте”


 

250 000 българки получават правото на безплатно скринингово изследване на маточната шийка. Сред дамите, ползващи се с привилегията да се погрижат за здравето си превантивно са и жителките на Добрич. Прегледите се осигуряват от Министерството на здравеопазването по проект „СПРИ и се прегледай”, който се финансира от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Националната кампания за ранна диагностика на онкологични заболявания продължава до последния ден на август.
От 25 февруари до адреса на всяка добричлийка се изпращат покани, съдържащи персонален код на прегледа. Поканите се пазят и се представят заедно с документ за самоличност в избраните от пациентките лечебни заведения, наброяващи общо 120 на територията на цялата страна. Изследването е анонимно и резултатите от него се пазят в Националния скринингов регистър. В определен срок лекарят уведомява своята пациентка за състоянието й. Ако тя има нужда от лечение се препоръчва къде може да бъде направено.

Дотук всичко звучи прекрасно – безплатен преглед при това напълно безболезнен, както се посочва в поканата. Но пред представителките на нежния пол в Добрич възникват 2 въпроса – защо поканите пристигат до адресите на жените месеци, след изпращането им и защо изследването може да се направи единствено в Балчик? Справка във въпросната покана показва, че избор на лечебно заведение за извършване на прегледа може да се направи на сайта www.nsr.mh.government.bg. Достъпът до интернет страницата е лесен и става за секунди. В няколко графи се избира населеното място, в което живее гражданката и от падащо меню следва да й бъде показано, че тя може да се изследва именно в него. Но какво учудване настъпва, когато жените в Добрич научат, че в техния град няма място, на което могат да се прегледат безплатно за рак на маточната шийка, на гърдата или на дебелото и правото черво. Затова пък прекрасният и доста по-малък град Балчик предоставя тази възможност. И за трите болести в сайта на министерството се посочва, че идеалното място за изследване е „Многопрофилна болница за активно лечение - Балчик ЕООД". Причина за местонахождението на единствения подходящ лечебен център не се изтъква.

Още един бърз поглед на правителствения сайт показва, че не „250 000 здрави жени” получават покана за изследване, а само 109 500. И ако случайно пликовете не са стигнали до тях, то трябва да знаят, че втора покана няма да им бъде изпратена, защото според съдържанието на писмото срокът за провеждане на прегледите е удължен максимално.
 
 
Снимка: static.framar.bg



Вземи линк:

Коментирайте и Вие