Странни неща се случват в Дома за медико-социални грижи за деца в добричкия квартал „Добротица”. За това алармира читател на dobrich24.com, пожелал да остане анонимен от съображения за сигурност. В e-mail до редакцията, той посочва, че преди време се поинтересувал как може да си осинови детенце или да стане приемен родител. Предстояло му пенсиониране, а и разбрал, че държавата подпомага финансово хората, които се съгласяват да отглеждат дете. Получил отказ от ръководството на дома. Не след дълго разбрал, че в дома децата са намалели драстично и оттам не позволявали повече осиновявания, за да не бъде институцията закрита.
През януари общо 65 деца са настанени в Дома. 36 от тях не могат да се обслужват сами и се нуждаят от денонощни грижи. Останалите обаче посещават почасово Дневния център. Около 50% от децата в Дома са със сериозни заболявания. С пари от Дома се намират средства за наемането на екип от квалифицирани от кинезитерапевти, рехабилитатори, логопеди, педагози, психолози и диетолог. Те работят с деца с различни заболявания – аутизъм, синдром на Даун, с двигателни проблеми, с детски церебрални парализи, с увреждания на периферна и централна нервна система.
По думите на източника си разбираме, че персоналът на заведението укрива истината за броя на децата и го завишава умишлено, за да се смята, че там има работа за всички. Истината според читателя обаче е друга. В дома имало прекалено малко деца и в същото време твърде много кадри, които се грижат за тях.
Според статистиката на Дома 32 деца са били осиновени през 2013 г., няколко от тях – в САЩ и Испания. Информаторът ни твърди, че последното взимане на дете от дома се случило след нова година. Българка, женена за чужденец пристигнала да си прибере осиновеното момченце от ромски произход. Според читателя от Дома няколко пъти излизали с версията, че деца с увреждания трудно биха живели в приемно семейство без да получават специализирани грижи от квалифициран екип.
Твърди се, че голяма част от даренията за децата, които били събрани около коледните и новогодишните празници под формата на храна били изхвърлени, защото нямало кой да ги консумира. Нямало и кой да пълни дома. Циганките вече не раждали със същото темпо, както преди години или предпочитали да продават децата си в чужбина, за да въртят бизнес от детеродните си способности, посочва още информаторът ни.
Наскоро домът за медико-социални грижи, в който са настанени предимно деца с ментални и физически увреждания е бил ремонтиран. Въпреки че държавата от години закрива тези институции и настанява децата в къщи от семеен тип. В Добрич също има такива центрове, които трябва да послужат за процеса по деинституционализация, но по последни данни има недостиг на финансиране, за да бъдат отворени и да приютят децата. Докато това не стане, настанените деца в дома ще продължат да пребивават в него. За неопределен период от време. По последна информация домът ще бъде подкрепян финансово от Министерство на здравеопазването, както и от дарения до края на годината. Едва след това ще бъде подновен въпросът за закриването му.
В началото на януари стана ясно, че в Дома за медикосоциални грижи за деца правят сензорен кабинет за деца с аутизъм и зала за Монтесори терапия. Оборудват се две зали с апарати за рехабилитация с уреди за магнитотерапия, електротерапия, ултразвукова терапия и парафин. Едновременно с това ръководството се заема да обучава кадри, които да извършват терапията за деца. Служителите в Дома започват ново обучение по профили. Така например специалист от Добрич отива на обучение в детската болница за церебрално болни деца в София, а в други 10 души от персонала се подлагат на обучение в Карин дом във Варна.
Държим да уточним, че читателят не отправя критики към начина, по който се обгрижват децата. Поглед върху отношението на ръководството на дома и на персонала към децата нямал. По думите му твърде малко хора имат достъп до тези деца и като че ли нарочно биват укривани, за да не се разбере, че почти се броят на пръстите на двете човешки длани.
Снимка: irinakonstantinova.com
Коментирайте и Вие