Вторник, 1- ви Април
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Начало / Новини / Добрич
Избират фолклорни ансамбли, представящи България в Добрич

Избират фолклорни ансамбли, представящи България в Добрич


 

Добрич ще приеме финалният кръг от Четвъртия национален преглед на фолклорните ансамбли. Това е решено миналата седмица на 14-та Национална среща на ЦИОФФ-България (Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства), чийто официален партньор на ЮНЕСКО, предаде радио „Добруджа”. На срещата във Велико Търново е присъствал и координаторът за област Добрич Стоян Господинов.
На първия етап от срещата са били раздадени сертификати, а на втория на 29-ти март в  залата на ДТ"Йордан Йовков ще се изберат колективите, които ще носят през следващите 4 години званието „Представителен Фолклорен Ансамбък на ЦИОФФ - България". Категориите, за които ще се борят ансамблите са седем:
групово пеене,
танцови групи и ансамбли за автентичен фолклор,
танцови групи и ансамбли за обработен фолклор до и над 14 годишни,
групи за маскарадни, кукерски игри и народни обичаи,
камерни групи до 10 души
индивидуални изпълнители
Една от целите на Националния преглед е да се съхранява духовното и културното наследство чрез музика, песен и танц, както и да се подкрепят дейностите на ансамблите, които посвещават труда си на фолклора и нематериалното културно наследство. Провеждането на прегледа е традиция, която дава възможност да се актуализират състоянието и художественото ниво на ансамблите за престижно международно представяне.
Снимка: sedmicata.com



Вземи линк:

Коментирайте и Вие