Петък, 26- ти Април
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Начало / Новини / Добрич
Най-древното обработено злато в света се съхранява в музея в Добрич

Най-древното обработено злато в света се съхранява в музея в Добрич


 

Кръговратът на живота може да бъде разгледан от посетителите на Регионалния исторически музей-Добрич. Специалистите са експонирали артефакти от зараждането на една цивилизация до самия й край. Това разказва уредникът Ивелина Романова пред журналистката Дана Михайлова за Добруджа ТВ.
Сред останките от древния народ, живял някога по добруджанските земи има една уникална находка. Оказва се, че в Добрич се съхранява най-старото обработено злато в световен мащаб, датиращо от 4600 г. пр. н.е. То е под формата на спирала и според химичния анализ е принадлежало на най-богатите хора преди Христа.

Името на народа не е известно, затова историците ги наричат култура „Хаманджия” или култура „Варна” според местата, на които са намирани доказателства за съществуването им. От думите на Ивелина Романова разбираме, че около 6-то хилядолетие пр. н.е. в Добруджа се заселват първите земеделци. Те са отглеждали зърно и са го използвали за търговия чрез обмен на стоки. Разменяли и злато. Така започват усилено да създават някои от най-изящните за онова време накити от злато и черупки на мекотели. Според музейния уредник Дуранкулак е еталонен обект по праистория в Европа. Там са били създадени първите землянки, които хората използвали за домове. След мощно земетресение къщите им останали затрупани под земните пластове и се наложило да строят по-здрави с каменни основи. Смята се, че това са първите жилища от камък в континентална Европа. В тях пребивавали до 4-то хилядолетие, когато настъпил големият потоп.

В Дуранкулак е разкрит и най-старият некропол в цял свят. Близо 1200 гроба са намерени до момента, като от тях все още има и потопени под морската вода. В РИМ-Добрич се представят съвсем автентично 3 оригинални жречески погребения – с кости, дарове и накити. Гробовете имат номера. В момента музеят се явява последното лобно място на цар, погребан с дарове - двойна брадва от еленов рог, накити и глинени съдове.   
 
Снимка: bezpartien.com



Вземи линк:

Коментирайте и Вие