Сряда, 11- ти Декември
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Начало / Новини / Добрич
Преподаватели от 6 дъжави ще работят с децата на Добрич в „Работилницата за въображение”

Преподаватели от 6 дъжави ще работят с децата на Добрич в „Работилницата за въображение”


 

На  13 май от 14.30 до 16.30 в Художествена галерия – Добрич ще работят преподаватели от 6 страни. Галерията партнира на целодневна детска градина № 10 „Слънчице”, чиито шест групи реализират проект „Общият език на играчките”. Представители на България, Словения,  Турция, Латвия, Хърватия и Норвегия ще изработят от хартия в „Работилницата за въображение” националните костюми на страните си. Те гостуват в Добрич специално за откриването на Музея на играчката в забавачката и за напредването на работата по проекта „Общият език на играчката“ по програма „Учене през целия живот“.

Днес малчуганите от целодневна детска градина №10 „Слънчице“ откриха своя богат Музей на играчката. В него са събрани най-любимите и шантави кукли, конструктори, колички и анимационни герои, които са били популярни през последните 100 години, когато все още не е имало текстил като сегашния, а са се използвали подръчни материали от майката Природа. В колекцията могат да се видят играчки, които отдавна не се произвеждат и са изчерпани от търговската верига. Събирани са от родителите на децата и от приятели на детската градина. Все още се приемат дарения за музея и проектът, който е по програма „Учене през целия живот“, секторна програма „Коменски“ ще продължи до лятото на 2015 г. След това онези от притежателите на играчките, които искат да си ги върнат ще могат да го направят, а останалата част от експонатите ще отиде в архива на историческия музей.
 
Целта на проекта „Общият език на играчката“, по който работи детската градина е да се развият креативността на деца, родители и учители при създаването на играчки, да повиши социалните им умения и отговорности, използвайки ги в игрите или дарявайки ги на социални групи в риск- болни деца, социално слаби, в неравностойно положение, лишени от родителски грижи и др.

В работилницата в Художествената галерия пък се представя изкуството на художници, работили в различни периоди и места, за да се обогатят познанията на децата, които я посещават и да се отворят сетивата им за красотата по света. Всички заедно създават творби всичкия талант и въображение, на които са способни. Едни на други си даряват ново усещане за композиция и цвят и желание да експериментират творчески. Само след няколко упражнения и забавни игри осъзнават колко е важно да възприемат изкуството и да искат да знаят повече за него. Прекарват интересни часове в опознаване на други култури и се убеждават, че изкуството е универсален език на общуване. Опитват се да изследват заобикалящия ги свят и себе си, а след това, като истински художници подреждат създадените от тях картини в изложба.

Вземи линк:

Коментирайте и Вие