Технологиите се развиват, комуникациите също. Но все по-трудно става за масовия потребител на 21-ви век да открива чистата и здравословна храна. Всяка година Световната здравна организация пуска списъци с химиите, синтетиката и вредните продукти, които облъчват човечеството с непознати досега болести. Едно семейство от Добрич обаче се опитва да промени трапезата на консуматора като произвежда био храни и напитки.
Евелина и Светослав Коеви отглеждат трайни насаждения. Стопанството им се шири на площ от 1100 декара. Земите, които обработват се намират в селата около Добрич. На него са засадени арония, сини сливи и ябълки. Семейството се радва на добри реколти от грах, слънчоглед и царевица. Обработват ги с два трактора. През 2011 г. вече работят по 4 проекта към Министерството на земеделието и храните.
Получават сертификат за биопроизводство още през 2008 г. Решили да се занимават със земеделие заради липсата на чиста храна на пазара. Сигурни са, че Добричкият регион е сред най-подходящите в България за биопроизводство заради плодородната почва.
Светослав е агроном. Той е управител на фирмата "Агро-ко" ООД. За семейния бизнес от особено голяма помощ са познанията им в областта. Главата на семейството е бакалавър по полевъдство и агрономство с втора специалност "Растителна защита". Той е и магистър по селекция и семепроизводство от Аграрния университет в Пловдив. Евелина и Светослав са осъзнали, че могат да научават полезна информация за бизнеса си не само от интернет, но и от специализираните изложения. Участват в много от тях и завръзват ценни контакти.
От 4 години произвеждат сладка и сокове. За всеки продукт са получили сертификати. Засега работят с преработвателни фабрики, защото собствена нямат, но планират и това да се случи за в бъдеще.
Трудят се много и то неуморно по 12-13 часа на ден. Но не по задължение, а от любов към занаята си. Знаят, че само на субсидии не могат да разчитат. За да продължат да се занимават със земеделие трябва да имат постоянен приток на свежо финансиране. Затова извоюват сертификати за всеки продукт, появил се от техния труд. От опита, който са натрупали до момента стигат до извода, че био изделия ще се търсят все повече и повече. Все пак е изчислено, че през 2009 г., когато финансовата криза заля света, приходите от биопроизводство са успели да достигнат до колосалните 54.7 млрд долара.
Сега, когато Европа излиза от рецесията Международното сдружение на организациите за биологично земеделие IFOAМ Organic Monitor 2011 очертава тенденция към още по-интензивно нарастване на интереса към екопроизводството. По данни на министерството на земеделието 80% от земеделската земя в нашата страна са подходящи за отглеждане на екологично чисти храни. Семейство Коеви забелязва как българите започват да обръщат все по-голямо внимание на произхода и съдържанието на храните, които използват като основен източник на енергия и живот.
За натоварените периоди като например брането на плодове се нуждаят от много работна ръка. Понякога наемат до 160 души. Правят така, че продуктите им да достигат директно до клиентите. За да печелят достатъчно пари за развитието на бизнеса си се налага да изнасят и за чужбина. Замразяват аронията, пакетират я в 14-килограмови кашони и я изпращат в Германия. На сливите изваждат костилките ръчно, делят ги на две и ги изнасят в Италия за направата на биомармалад.
Запознати са с тенденциите в новия програмен период 2014-2020 г. и вече прогнозират, че ще трябва да разчитат предимно на себе си, за да намират средства да издържат бизнеса си и да го разширяват. Смятат, че субсидиите у нас не могат да бъдат основна база за биопроизводителите. Това обаче не ги обезкуражава. Надяват се да продължават да работят със същите, че и с по-бързи темпове, за да осигурят за препитанието на българина качествени продукти.
Снимка: proizvedenovbulgaria.org
Коментирайте и Вие