Намерени са средствата за издигане на паметник в чест на таварийските българи. До средата на януари проектът трябва да бъде внесен за обсъждане в Общински съвет. Инициатор на идеята е голям екип от учени и културни дейци в нашия регион - директорът на Историческия музей Костадин Костадинов, проф. Тодор Балкански, Георги Чунчуков, Радослав Симеонов, Рада Въртунинска и Пламен Николов.
"В памет на таврийските българи, преселили се през 1943-1944 г. в Добруджа и Лудогорието с благословията на цар Борис III - Обединител. През 1945 г. станали жертва на Сталин и Червената армия при депортирането им обратно в СССР", ще пише върху плочата. Монументът ще се постави в градинката пред селската община.
Добрич не е избран случайно като място за поставяне на паметника. Редица доказателства сочат, че таварийските българи са ходили до институцията на днешната Добричка община, за да уреждат административни въпроси. Освен това са били преселени основно в Добрич и Генерал Тошево. Създателите на монумента се вдъхновили от произведението на Атанас Марков „България в Тавария и таварийци в България“. Смятат, че е време да им се отдаде почит и питат защо българската държава е спасила евреите навремето, а е пренебрегнала спасяването на таварийците.
От историята научаваме, че през 1942 г. Сънародници от Крим и Тавария се обръщат с искане към Борис III да бъдат закриляни в царството му. Две години по-късно около 2000 души са се заселили по земите на Добруджа и Лудогорието. Били са им дадени равни права като на преселците. Когато обаче се променя политическата атмосфера в държавата те отново искат да бъдат изпратени обратно в родината им. Тогава започват гонения и почти всички таварийски българи са били натоварени на шлепове и удавени в Черно море. Някои от тях са намерили смъртта си при разстрел край Дунава.
Снимка: www.bta.bg
Коментирайте и Вие