Сряда, 4- ти Декември
ГОРЕЩИ НОВИНИ
5 права на купувача, за които повечето клиенти не подозират

5 права на купувача, за които повечето клиенти не подозират


 

Комисията за защита на потребителите е затрупана с оплаквания и работа по проверки в търговските и производствените обекти и се случва да няма кой да обърне внимание на правата на клиентите. Установено е, че голяма част от купувачите у нас не познават достатъчно привилегиите си, за да могат да се възползват от тях и да не се чувстват измамени и манипулирани от търговците, които не пестят усилия и думи в стремежа си да спечелят пари.

Някои дела се точат с години и накрая не се отсъжда в полза на потребителя, а според адвокатите на Комисията за защита на потребителите най-голямата заблуда на българите е, че непременно трябва да получат обезщетение щом веднъж са подали жалба. В Щатите например се дава срок, в който клиентът има право да върне закупената стока не само, ако е повредена, но и ако се окаже недоволен от нея. Връщат му се парите, заменя се с нова или просто се слага край на сделката без купувачът да бъде притискан да дава обяснения, за да не се накърни имиджа на компанията. Това по Закон може да се случи и в България, ако населението познава добре правата си, които са защитени дори от редица европейски наредби. Ето ги петте права на купувача, за които твърде малко хора подозират, че притежават:
 
1. Възстановяване на сума – При закупуване на техника като пералня и хладилник домакинството може да се върне парите, например за храната или дрехите, които са се развалили вследствие на употребата на новата си придобивка. Това се счита за неимуществена вреда. За още една такава може да се претендира, ако клиентът изтъкне пред търговеца, че е изгубил много от времето, нервите и парите си, за да се занимава с проблема.

2. Стока, закупена от интернет може да се върне в 7-дневен срок, в случай, че никъде не е упоменато, че определените артикули не подлежат на връщане или замяна.

3. Заради закъснение или повреда на транспортното средство клиентът също има право на обезщетение без значение с какво точно е избрал да се придвижва. Според юристите повечето пасажери си мислят, че имат право на компенсация само, ако са загубили багажа си по време на полет със самолет. Въпреки честите инциденти с автобуси и влакове пътниците не подозират, че при закупуването на билет трябва да им се дава гаранция за живота им под формата на някаква застраховка и уверение, че ще пристигнат до крайната точка на време.

4. Етикетите за безопасност на храните и детските играчки обикновено се изписват според европейските изисквания и често са разпознаваеми само за производителите. Част от заблудите по тях са, че при надпис „без захар”, това не означава непременно, че в продукта няма захар, а че не е повече от 0,5 грама. Така наречените „Е”-та не е непременно да са вредни и смъртоносни, както се предупреждава в докладите на Световната здравна организация и се всява масова психоза. Например лимонената киселина се вписва като Е330, но е доказано, че е напълно безопасна. Добре е човек да познава тези малки подробности, въпреки че времето, което се отделя за научаването им не е никак малко. Пести обаче главоболия при разправии.

5. Ситния текст в договорите при закупуването на недвижим имот например често се използва за обвързване с финансови институции и кредити. Разпознаването им и правилното им разчитане често предпазват от неприятности. Всеки купувач има право на време, колкото му е необходимо, за да се запознае с текста. Позволена, дори препоръчителна е консултацията с юристи и всякакви притискания от страна на продавача са само явен знак, че има нещо гнило.
 
Снимка: www.jobjasoos.com



Вземи линк:

Коментирайте и Вие