Кандидат-студенти в Алма матер пренаписаха част от най-великите произведения в българската литература със собствените си размишления върху материала, който им се падна на предварителните изпити по история и български език и литература. Младежите, обсебени от мисли по предстоящите абитуриентски балове проляха умопомрачителни мисли над творбите Вапцаровата творба „Песен за човека”, „Живот и мечта в поезията на Никола Вапцаров” и имаха право на избор дали да сравняват цитати от стихотворението „Хайдути” на Христо Ботев и „Сиротна песен” на Димчо Дебелянов в няколко бели листа, изписани с интерпретативни съчинения, съобщава „Монитор”.
Някои от най-шокиращите бисери на зрелостниците свързани с Ботев гласят: „Балканът вече не е баща на лирическия герой, а негова майка”, „Героят на Ботев осъзнавал, че Балканът е най-доброто място за оставяне на трупа му. Там зверове и природни масиви ще бдят над костите му вечно”. Според комисията, оценявала писмените работи на кандидат-студентите сред текстовете има и добри, но се наблюдава някакъв странен микс от агресивен разговорен език и книжовен.
Според проф. Искра Баева, която е проверявала изпитите има не само правописни, граматични и стилистични грешки, но в много от разсъжденията на кандидат-студентите прозира тяхното незнание. По думите й в новите бисери няма дори смешка, а по-скоро струпване на множество думи, лишени от смисъл. Проф. Баева подозира, че младежите са очаквали да им се падне тема от периода на Средновековието на изпита по история, но това не се е случило и в разминаването на очакванията с реалността се крие една от причините за лошото им представяне. Тя не крие, че има множество двойки, поставени на изпитните работи. Ето и част от новите бисери на кандидат-студентите от Софийския университет свързани с Христо Ботев, Димчо Дебелянов и Васил Левски:
- „Затова лирическият герой открива надежда в планината, която няма как да му помогне физически, но поне психически”.
- „Дебелянов се реализирал като поет след смъртта си”.
- „Първо от холера се разболява лирическият герой на Дебелянов, а после и своя автор”.
- „Ботев паднал от „Радецки” и загинал”, „Корабът е спрян и при спирането пада убит революционерът Христо Ботев. Той не пристигнал в България, но чрез това пътуване Великите сили разбират за жестокостите в България”.
В част от съчиненията се срещат и заключенията, че Левски е всеизвестен „пръв комуникатор”, а Априлското въстание е избухвало през различни години.
Снимка: www.clio.uni-sofia.bg
Коментирайте и Вие