Жителите на Монтана са най-големите привърженици на бирата. Това сочи статистиката от миналото лято. Оказва се, че местните хора предпочитат да се разхлаждат с пенливата, хмелова напитка, съобщи за „Новинар” изпълнителният директор на съюза на пивоварите в България Ивана Радомирова.
Подгласници на градът, в който се лее най-много бира са станали Русе и Бургас. Газираният, леко горчив вкус се тази и през студените месеци. От ноември до април кехлибарена и карамелено-кафява течност утолява жаждата на двете столици на Изток и Запад – Варна и София. Производители констатират, че най-големи приходи им носят господата на възраст между 30 и 39 години.
Проучването сочи, че през юни ни се пийва най-много бира. Установено е, че консумацията на бира вече масово се прави у дома, а не по заведенията. Според наблюденията през 2013 г. българинът е предпочитал да си купува пластмасови бутилки за „домашна употреба”.
От бранша определят статистиката като предизвикателство. Смятат, че поръчките на бира в заведенията намаляват стремглаво, докато покупките на пластмасови бутилки „за вкъщи” нарастват. Междувременно пивоварните се надяват на приходите от ресторантите и пъбовете, защото имат най-висока добавена стойност. На базата на ситуацията у нас в Италия, например приходите от консумация навън са два пъти по-големи и значителни за развитието на индустрията.
Отчита се и спад с 1% в продажбата на литри бира през 2013 г. в сравнение с предходното 12-о месечие. Доклади доказват, че през 2013 г. у нас са се напълнили халби с 5,1 милиона литра бира. В същото време световни изследвания доказват ползите от консумацията на бира. От редица европейски и американски проучвания излиза, че е по-полезно да пиеш бира, отколкото да си нейн категоричен въздържател. Така, че наздраве!
Снимка: i.telegraph.co.uk
Коментирайте и Вие