Четв, 28- ми Ноември
ГОРЕЩИ НОВИНИ
По морето се страхуват, че няма да имат персонал

По морето се страхуват, че няма да имат персонал


 

По Добруджанското крайбрежие през предстоящия летен сезон ще отворят врати близо 15 нови обекта. За тях ще са нужни над 700 души персонал. Собственици на магазини и заведения по морето се опасяват, че ще трябва не само да стопанисват, но и да работят през летния сезон като продавачи и сервитьори в обектите си. Причината е, че се наблюдава странна пасивност на трудовия пазар. Още от януари от хотелиерския и ресторантьорския бранш са започнали да обявяват свободните позиции. Наплив от желаещи обаче няма.

От бранша коментират, че има две причини за ситуацията. Първата е, че на младежта не й се работи, не е квалифицирана, не е научена на труд и подценява задълженията си. Поработват по 1-2 седмици и съобщават на работодателя, че тази работа не е като другата и повече не желаят да се занимават. Втората и по-вероятна според тях е, че младежите предпочитат да бачкат по бригади в Европа и Щатите, за да печелят повече.

Да попаднеш на трудовия пазар в Европейския съюз вече не е толкова трудно след отпадането на ограниченията на 1-ви януари 2014 г. По-високите заплати и възможността да се нагледат на свят изкушава българите и те предпочитат да прекрачат границата пред опцията да сервират и чистят на вечно недоволни туристи по 14 часа на ден срещу скромно заплащане и почти никакви бакшиши. Професионалните школи, които обучават спасители и бармани са претрупани с работа. За разлика от бизнеса по морето техният върви към възходни позиции. Учениците им обаче, които заплащат стотици левове, за да се обучат в най-кратки срокове не се задържат у нас, след като получат квалификация и тапия. Отиват да спасяват удавници по чужди плажове и басейни и да носят коктейли на загорелите мадами по тузарските хотелски комплекси.

Статистиката е следната – на месец се обучават средно по 60 души за барманска или спасителска професия. 20 от тях със сигурност не остават в родината, за да практикуват наученото. И разликата в заплатите, които взимат тук и „там” се изчислява не в стотици, а в хиляди евро. Испания, Германия и Австрия директно пускат пипала и връзки в България, за да точат персонала. В бюрата по труда из много градове постъпват различни оферти от чуждестранни фирми. Оказва се, че уменията на младите хора и отговорността им се ценят високо извън пределите на страната ни.
 
Снимка: www.burgasutre.bg



Вземи линк:

Коментирайте и Вие