Петък, 29- ти Март
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Водата във Велики Преслав тече по тръби от царуването на Симеон Велики

Водата във Велики Преслав тече по тръби от царуването на Симеон Велики


 

Докато в Париж хора и прасета са ходили като „равни” по площадите в България вече се е изграждала канализационната система. Луи XVI е хвърлял нощното си гърне през прозореца, а по родни земи са се прокопавали септични ями и тунели за прокарване на водопреносна мрежа. До този извод стигат учените, след като във Велики Преслав бе намерен функциониращ водопровод още от времето, в което е царувал Симеон Велики.
 
Датиращ от X век и славното минало на старопрестолния град по него още тече вода. Това констатира директорът на местния Археологически музей Пламен Славов. Директорът на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров пък не пропусна да разкритикува медиите, че не са отразили масово находката. По думите му, ако е ставало въпрос за златно съкровище телевизиите и печата са щели да се надпреварват да хвалят България, но водопроводът не се е оказал важен за средствата за масова информация. Димитров посочи, че доказателството, че по нашите земи е имало канализация е много по-ценна информация, от което и да е златно съкровище, намирано преди или за в бъдеще. Част от най-древния водопровод вече може да се види от посетителите на НИМ.

Той бе категоричен, че през Средновековието с „екстра” като канализация са разполагали само Византия и България. По думите му още от 837 г. датира надписа „за да пият българите”, който се намира в Плиска и се свързва с изграждането на водопровод и чешма в центъра на града. По исторически сведения са били построени с лични средства на кавкан Исбул. Професор Димитров дава пример и с баните, в които се къпем и днес - Хисар, Кюстендил, София, Бургас и др. пръснати по територията на цялата страна.

Според историците находката доказва, че българите са знаели как да употребяват водата за земеделие и лична хигиена. Допълват, че това пък показва напредничавото им мислене и развитие в сравнение с други народи. Българите по онова време ще се окаже, че са били един от най-здравите и чисти народи, а по териториите на страната не са върлували смъртоносни епидемии, предизвиквани от мизерия, каквато по онова време е имало в някои от най-големите европейски столици, славещи се днес като привлекателни туристически атракции.
 
Снимка: m3.netinfo.bg



Вземи линк:

Коментирайте и Вие