Властите в Босна и Сърбия информират с прискърбие за загубата на най-малко 30 жертви на апокалиптичните наводнения, залели двете страни. Според метеоролози подобна стихия не се е случвала за последните 120 години. Изчислено е, че само за два дни в Сърбия е паднало такова количество вода, каквото вали в продължение на почти половин година. Първите загинали са извадени от най-силно засегнатия от природните стихии сръбски град град Обреновац. По данни на местната Служба за извънредни ситуации бедствието там продължава второ денонощие и хиляди хора са блокирани от водата. Вече са евакуирани близо 15 000 жители от централните и западните части на Сърбия. Изчаква се нивото на водата да спадне, за да започне оценяването на щетите и обявяването на броя издавени хора.
Световните медии твърдят, че в някои части от населените места в двете държави водата е над три метра и е хванала в капана си жителите по високите етажи на обществените сгради и домовете им. Стотици се крият в училища и спортни зали. 95 хиляди домакинства в Сърбия са без ток, а покачващата се вода скоро може да залее най-голямата електроцентрала на страната "Никола Тесла". Капацитетът й е намален, а близката въгледобивна мина вече е наводнена.
Сръбският премиер Александър Вучич не крие, че ситуацията е страшна и е нужно моментално спасяване на цялото население. По думите му градовете Шабац, Обреновац и Белград потъват и там е настъпила истинска катастрофа като в най-смелите фантастични филми за отмъщенията, на които е способна природата заради човешките посегателства над нея. Дигите все още удържат придошлите води на река Сава, за която никой не помни да е достигала свръх мощ като сегашната си край Сремска Митровица. За последно през 1987 г. е било засечено най-страшното й ниво от 595 см. Сега то надминава рекорда си. Премиерът призова народа си да се моли дигите да удържат водата. Хиляди доброволци полагат усилия да помагат на закъсали хора в автомобилите и къщите си.
Критично е положението в Босна, след като река Сава излезе от коритото си. Повече от 300 свлачища гълтат в пастта си къщи и автомобили. Затрудняват работата на спасителите. Цялата източна част на страната е под вода, а изкоренени дървета и руини от къщите плуват в тонове тиня. По данни на министерството на сигурността там около една четвърт от населението на страната, живее в най-засегнатите райони. В моргата в източния град Добой са постъпили телата на 20 загинали . В Биелина са евакуирани близо 10 000 души. Сърбия вече получава помощ от държави членки на Европейския съюз, сред които и България. 28 души от българските спасителни екипи са пристигнали снощи в Ягодина, за да се включат в спасителната акция. Те разполагат с 8 пожарни автомобила, мотопомпи и 2 лодки. Там са открити и дарителски сметки за набиране на средства за близките на загиналите и пострадалите. Усеща се липса на лодки, храна и питейна вода.
Коментирайте и Вие