Европейският съюз и САЩ обявиха референдума в Украйна за незаконен заради липсата на добра организация, а на места дори без избирателни кабини и регистри. Въпреки това резултатите от гласуването, провело се на 11 май показват, че 89% от електората иска самоуправление в Източна Украйна, съобщи „Стандарт”. По първоначална информация гласувалите в Донецка област са наброили около 3 милиона души, а в Луганска приблизително 1,6 милиона.
Засега са ясни цифрите от вота в Донецк, но се броят бюлетините и в Луганск. Сепаратистите побързаха да обявят изборите за успешни, докато украинските власти ги оприличават с „престъпен фарс”, за чието организиране вина има Русия.
В изборния ден не се е оказвал контрол от страна на международни наблюдатели и са взети две човешки жертви. Според сапаратистите обаче вотът е преминал спокойно без излишна ескалация на напрежението. По информация на ИТАР-ТАСС пред секциите са се извили дълги опашки от гласоподаватели, каквито не са били виждани по съветско време. Почти цялото население, наброяващо 7 милиона жители на Източна Украйна се е възползвало от правото си на глас, за да се изясни как ще се управляват за в бъдеще Донецка и Луганска народна република, които бяха обявениза автономни миналия месец.
В Деня на победата над фашизма, 9 май украински военни организираха атаки срещу участниците на митинга в Мариупол. Малко след това броят на участниците в референдума скочи драстично. Гражданите не скриха разочарованието си от украинските власти, които са завзели управлението над страната по насилствен начин с „коктейли Молотов”. Пред медиите те споделяха, че спокойното бъдеще на младото поколение ги е мотивирало да отидат да гласуват за отцепването на Донецка област.
Мая Кочиянчич, говорителка на оглавяващата европейската дипломация Катрин Аштън заяви категорично, че организаторите на референдума нямат демократична легитимност и са нарушили по всички възможни начини декларацията от Женева за намаляване на напрежението. Междувременно Румъния призова Русия да не признава резултатите от вота като официални, а Сърбия обяви, че няма да се намесва и да налага санкции на бившия СССР, въпреки че признава цялостта на всяка държава членка на ООН.
Киевските власти коментираха, че референдумът няма да бъде признат, защото организаторите му са нарушили конституцията и това ще елиминира вмешателствата им в управлението.
Снимка: www.dw.de
Коментирайте и Вие