На безброй фалшиви сигнали за спешни случаи се натъква постоянно Дирекция „Национална система 112". Докато екипите се връзват на номерата на шегобийците други хора чакат спасение и понякога 2-3 минути се оказват фатални. От Синдикалното дружество на работещите в спешния номер разкриват, че всяка година се подават по 150 000 фалшиви обаждания. Медиците са категорични, че телефонен тероризъм им пречи да си вършат качествено работата.
След полунощ линиите започват да прегряват, а диспечерите чуват какви ли не абсурдни сигнали – от загуба на пари до родилните мъки на животни. Понякога се случвало линейки да хвърчат из целия град в продължение на часове, докато открият кой ги вдига на пожар и за какво. Според синдикатите това си е чисто прахосване на време и ресурси, които могат да се използват за спасяването на животи. Много често от другата страна на телефона някой крещял с ужас в гласа и успявал да шокира всички диспечери, както и да ги накара да изпратят екипи на пожарната, на Спешна помощ и полицейски патрули. Служителите се възмущават, че и те са хора и те се разтреперват когато чуят бруталните истории на майтапчиите.
Глоби и наказани няма, защото схемата е сложна. А онези, които са били намирани често се измъквали от ситуацията с оправданието, че имат психически проблеми и изпитват нужда да въртят на спешния номер. По данни на Дирекция „Национална система 112" всяка година оцеляват по 2500 българи благодарение на адекватната намеса на спасителните екипи.
За да се избегне обикалянето по фалшиви сигнали от миналата година се работи по нова система. В близко бъдеще всички произвеждани в ЕС автомобили от 2015 г. задължително трябва да са оборудвани с бордово устройство. То ще подава сигнал до телефон 112 и ще предупреждава за местонахождението на автомобилите, както и за други данни, за да е ясно дали наистина има катастрофа. По-старите коли също ще могат да се оборудват с такива устройства срещу цената от 50 до 100 евро.
Снимка: www.radio-sz.net
Коментирайте и Вие