Националната агенция по приходите започва да следи брокерите на имоти за ДДС измами. През 2013 г. инспекторите събрали информация от бранша за най-честите злоупотреби, които се извършват под носа на държавните контролни органи. Смята се, че много от брокерите укриват по-голямата част от комисионните, които получават като декларират по-ниски стойности.
Експертите коментират, че брокерите често продават имоти на база данъчната им оценка, а не на реалната им на пазара. Освен това опитвали да примамват повече клиенти като им спестяват разходите за нотариуси и налозите за прехвърлянията на парцелите земя и жилищата. Заобикалянето на Закона обаче е в полза само на брокерите, но не и на самите купувачи. Причината е, че ако се търси обезщетение при развалянето на сделката, клиентът може да настоява за сума, вписана в нотариалния акт.
Специалисти от "Сдружение Брокери на имоти" разкриват, че неизрядните брокери се познават и по това, че работят на по-ниска комисионна. В такива случаи продавачите преувеличавали цената нарочно, за да заблуждават, за да взимат повече пари, отколкото биха получили при спазването на стандартите за комисионни. Още един симптом, че брокерът е недобросъвестен е фактът, че издава ръкописни разписки и ордери, вместо фактури и касови бонове.
Снимка: darikfinance.bg
Коментирайте и Вие