Сряда, 30- ти Април
ГОРЕЩИ НОВИНИ
Начало / Новини / България
Държавата дисквалифицира победител от състезанието по информатика

Държавата дисквалифицира победител от състезанието по информатика


 

Държавата дисквалифицира Божидар Маринов и отне дипломата му от състезание по информатика. Причината е, че момчето не ходи на училище, а се обучава в домашни условия в Смолян по американска програма. Божидар е събрал максимален брой точки от регионалната олимпиада по математика и е трябвало да се яви на националния тур, но от МОН са го отрязали.

Майката на Божидар е и негова учителка. Не го дала на държавно училище и решила сама да го образова, след като разбрала, че интелект в родна школа не може да се придобие. Оказва се обаче, че родителката нарушава закона като си спретва частно училище в дома си. Според статистиката нейните деца се приспадат към процента на неграмотните в международен аспект.

Настойничката на Божидар е категорична, че учебната обстановка у нас е „деградираща и място за обучение на характера няма”. Тя смята, че образованието би трябвало да е задължение на родителите, защото те знаят какво е най-добро за децата им. Майката е убедена, че социализацията на децата, за която се говори, че се дава от училищата е само остарял мит. От Министерството на образованието не са съгласни с мнението й. Според Татяна Предова, която е главен експерт "Достъп до образование и подкрепа на развитието" в МОН родителите са длъжни да предоставят възможност на децата си да получават знания от училищата в страната, а не да решават вместо непълнолетните си наследници.

 
Снимка: www.snews.bg



Вземи линк:

Коментирайте и Вие