Статистиката сочи, че всяка година до 400 младежи, завършили висшето си образование в чужбина се връщат в татковината. Информацията на експертите, които се занимават с проследяването на въпроса не е доказана със сигурност, но дори и да е истина цифрата пак е по-малка от броя на заминаващите през терминал 2 на софийското летище.
Източници разкриват, че и малкото младежи, които се опитват да докажат валидността на дипломата си от чужбина у нас срещат редица трудности за намиране на място в ограничения трудов пазар. Все пак се ориентирали за работа във филиали на големи международни компании. Според броя на абитуриентите всяка година и заминават извън пределите на страната на гурбет, онези от младите хора, които се завръщат в България са само 10%. През 2013 г. младежите, които са опитали да „легализират“ тапиите си според изискванията у нас са били общо 405. Това показват данните на НАЦИД - центъра, който признава у нас тапиите за висше образование, получено в чужбина.
От 2012 г. и държавните университети у нас признават легитимността на дипломите, издавани в чужбина. Но пак има условия. Например ВУЗ-овете се занимават с такива случаи, само ако хората, които са ги потърсили искат да продължат с обучението си в тях.
Пак по информация на НАЦИД излиза, че най-много от изтеклите мозъци от България се връщат обратно от страни като Великобритания, Германия и Русия. Всеки втори от тях носи диплома за завършено образование в сферата на международния бизнес. Оптимистичната новина в случая е, че бъдещето на България се цели само в престижни университети за получаване на качествено образование. От казаното дотук можем да съдим, че до няколко години страната ни ще се напълни с добре подготвени кадри и квалифицирани специалисти, които да намерят добро място за България на международния бизнес пазар.
Снимка: econ.bg
Коментирайте и Вие