Аптека трябва да има във всяко населено място или на максимум 20 километра от него. Това предлага работна група към Здравното министерство, съобщава bTV. По данни на групата в десетки общини няма нито една аптека, която да е в споразумение със здравната каса. В 11 областни центрове пък няма денонощни аптеки.
Според групата трябва да се направи „Национална аптечна карта”, за да стане ясно къде е необходимо да се направи аптека, която да обслужва нуждите на хората. Предлага се да има и денонощна аптека на не повече от 30 км от всяко населено място. Според работната група към ведомството в момента почти всички „магазини” за лекарства са концентрирани в центъра на големите градове. Експертите са категорични, че фармацевтите трябва да бъдат обучени в жестомимичен превод, за да обслужват по-качествено хората с увреждания на слуха. В столицата курсът вече е приключил и се забелязва подобряване на услугите, които извършват аптеките. До лятото новата квалификация трябва да стартира и в други градове от страната.
Средствата, нужни, за да се провеждат курсовете се покриват от съсловната организация. „Моята амбиция е във всеки областен град да има поне един фармацевт, който да владее жестомимичен език”. Обучението ще става по скайп, а на всяка аптека ще се оказва със специален знак, че вътре служителите владеят жестомимичен превод.
Снимка: discounts.bg
Коментирайте и Вие