8,3 милиона лева е нужната сума, за да бъдат подпомогнати най-бедните хора в страната с еднократна помощ в размер на 30 лева. За да се наберат средствата ще се наложи преструктуриране на разходите по централния бюджет. Очаква се около 270 000 граждани да бъдат подпомогнати. На днешното заседание Министерски съвет одобри отпускането на средствата. Предполага се, че изплащането им трябва да стане през април от Агенцията за социално подпомагане.
Еднократни помощи трябва да получат лицата, които са били с най-ниски доходи в края на отоплителния сезон. По 30 лева ще получат лицата, които са се възползвали от финансова подкрепа за отоплението си през зимата, както и онези, на които тя е им е била отказана заради несъществено прехвърляне на изискваните доходи.
30 лева ще имат право да получат и хората, които не са подавали молба при положение, че доходът им е завишен с не повече от 10 лева от обявената граница.
Няколко сърцераздирателни случая на болни деца-сираци през последната година повлияха на министрите за още едно тяхно решение. Шефовете на държавните ведомства решиха от март да започне изплащането на персонални пенсии в размер на 99 лева месечно за 71 деца, които са били лишавани от наследствена пенсия от починал родител.
Снимка: www.dw.de
Коментирайте и Вие