Изследват древните находки в 12 пристанища, използвани за международна търговия
Археолози са се заели с една великолепна задача – ще изследват и популяризират славното минало на 45 пристанища по западната страна на Черно море, която се пада на българска територия, информира Радио „Фокус”. Под скалите и пясъците от Ахтопол до Калиакра, където е вряла и кипяла международната търговия с пратки и доставки с кораби се смята, че лежат тайнства, добре прикрити от съвременните градове. Идеята да се рови в историята е обект на интерес на черноморски и средиземноморски държави – Гърция, Турция, България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Азербайджан. За две години са били обходени и снимани 45 пристанища. Ръководител на експедицията е археологът Александър Минчев. Работи се съвместно с Регионален исторически музей – Варна.
Учените снимат документален филм за откритията си и възнамеряват да издадат два тома, в които да се описват всички пристанища в Черно и Егейско море и доклади от Международна конференция, осъществена през декември 2013г. в Истанбул. Очаква се да бъде направен и сайт. С европейския проект ОЛКАС: "От Егейско към Черно море: Средновековни пристанища по морските пътища на Изтока" учениците ще бъдат запознати чрез театралното изкуство.
Изследователите са категорични, че родното Черноморие е било обект на голямата търговия в късната античност и Средновековието – между 4-ти и 18-ти век. Една от целите на проучването е мистичните обекти да си възвърнат славата в европейски и световен мащаб и да допринесат за развитието на туризма.
Снимка: static.petel.bg
Коментирайте и Вие