Тютюнът застоява по складовете и качеството му се влошава. Вече не може да му се вземе максималната цена при сключване на сделка. Но и минималната не може, защото кампанията за продажба все още не е започнала. Производителите тънат в дългове и се чудят как да свързват двата края. Нощуват до стоката си, за да я пазят и предвкусват провал за подготовката на следващата реколта. Тя трябва да започне идния месец. Пари обаче няма. Днес Харманли излиза на протест, за да покаже недоволството си от отношението на държавата към бранша им. Малки, средни и големи бизнесмени се заканиха да се вдигат на шествия, докато не бъдат обезщетени. Още тази сутрин някои от тях започнаха да изсипват реколтата си по шосетата и обясниха, че предпочитат да хвърлят тютюна си вместо да го подарят на безценица.
Междувременно уволнените 150 души от корабостроителницата в Бургас обявиха готовност за нова протестна вълна. Те все още не са се срещали с изпълнителния директор на дружеството. Преди коледните празници им е била раздадена по една не пълна заплата. Нова година са я прекарали на празна маса и на студено. Адвокатски кантори са им предложили безвъзмездна помощ. Юристите са им обещали да им търсят правата пред съда без да им искат хонорари. Вчера към някои от съкратените без предизвестие е било отправено предложение да подадат молби за кандидатстване за работа към други фирми от същото дружество. Хората обаче не смеят да говорят пред медиите, за да не изгубят шансовете си да им бъде гарантирана прехраната.
Областната управа в Бургас се закани да се заеме със случая и да осъди корабостроителницата за обезщетение от по 10 000 лева на уволнен кадър.
Снимка: images.ibox.bg
Коментирайте и Вие